Yapı Kimyasalları

 

SIVI KÜR

Reçine bazlı, özellikle yüzey sertleştiriciler için geliştirilmiş, kullanıma hazır pigmentli kür sıvısı. Kullanım Alanları: İyi aşınma direnci gereken yerlerde; havaalanı betonları, yol betonları, apron, park alanları, teras çatıları, kolon, kiriş istinat duvarları, ön gerilimli kiriş, kazıklar vb. sahalarda kullanılır.
 
Teknik Özellikleri:
 
Saydam sıvı haldedir.
 
Taze betonun su kaybını önler.
 
Betonun kendi içindeki su ile priz almasını sağlar.
 
Kılcal röle çatlaklarının oluşmasını engeller.
 
Kimyasallara karşı yüksek mukavemet kazandırır, tozumayı önler.
 
 
 
Kullanım Miktarı: 0.150-0.250 kg/m2
 
Ambalaj ve Depolama Şartları: 30 lt.’lik, bidonlarda 200 kg.’lik sac varillerde ambalajlanmaktadır. Depolarda ve kuru alanlarda, ambalajlı olarak saklandığında, raf ömrü minimum 12 aydır.
 
MASTİK DOLGU
Düşük modüllü tek komponentli hava nemi ile kürlenen poliüretan esaslı mastik.
 
Kullanım Alanları: İyi aşınma direnci gereken tüm yerlerde; yoğun araç veya insan sirkülasyonunun olduğu okul, hastane, alışveriş merkezleri vb. iş yerlerinde ve konutlarda kullanılır.
 
Elastiktir.
 
Kimyasallara karşı yüksek mukavemet özelliğine sahiptir.
 
Derzlerde çok iyi su yalıtımı sağlar.
 
Kullanım Miktarı: 10 mm x 10 mm’lik derzde, 120 gr/metretül
 
Uygulama Şekli: Beton perdahlama işlemi bittikten sonra 24/48 saat içinde beton kalınlığının 1/4 veya 1/5 derinliğinde derz kesilerek kurumaya bırakılır. Tamamen kuruyan derzlerin içerisi yapışmayı engelleyici maddelerden (kir, yağ vb.) arındırılarak temizlenir. Temizleme işleminden sonra doldurulacak derzin içine derz genişliğine göre seçilmiş polietilen fitil konur. Uygulama elle veya sosis tabancası ile yapılır. Uygulama sırasında, temizlik açısından derz kenarlarına kağıt bant yapıştırılabilir. Uygulamadan bir süre sonra derzin içine doldurulan mastiğin fazlalıkları spatula ile sıyrılarak, varsa eksik veya çökmüş kısımlar tekrar kontrol edilir.
 
Ambalaj ve Depolama Şartları: 600 ml’lik sosis, 20 adet içeren koli şeklinde ambalajlanmaktadır. Depolarda ve kuru alanlarda, ambalajlı olarak saklandığında, raf ömrü minimum 12 aydır.
 
ÇELİK TEL
Kullanıldığı beton alanlarda betona yüksek direnç ve dayanıklılık sağlayan beton sertleştirici çubuklar.
 
Kullanım Alanları: Özellikle saha betonu, yüzey kaplama betonu, istinat ve perde betonu gibi alanlarda ek bir donatı ihtiyacını ortadan kaldırarak, betona çekme, gerilme mukavemetlerine karşı yüksek direnç ve dayanım özellkleri kazandırmak amacı ile kullanılır.
 
Hasır çelik için zaman kaybını ortadan kaldırır.
 
İnşaat süresini kısaltır.
 
Döşeme kalınlığını azaltır.
 
Betonun yük taşıma kapasitesini arttırır.
 
Donatının bütün kesite dağıtımı ile çatlak kontrolünü mükemmel düzeyde sağlar.
 
Kullanım Miktarı: Her metreküp için 15-30 kg.
 
Ambalaj ve Depolama Şartları: 25-30 kg’lık kutularda ambalajlanmaktadır. Depolarda ve kuru alanlarda, ambalajlı olarak saklandığında, raf ömrü sonsuzdur.
 
FİBER BETON DONATISI
Taze betonun sertleşmesi sırasında büzülmesi sonucu ortaya çıkan rötre ( büzülme )çatlakları, Endüstriyel zemin betonu uygulamalarında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisidir. Betonda fiber elyaf donatı kullanımı bu problemi büyük oranda çözmektedir.Eski yapılarda , dış sıvalarda ve zeminlerde kullanılan harçlarda , yüzyıllarca, çatlamaya karşı saman, hayvan kılları, ….vb gibi malzemelerin kullanıldığı bilinen bir gerçektir.Bu fikrin ışığında , bugünkü teknolojik imkanlar kullanılarak elde edilen ve beton teknolojisinin en yeni buluşlarından birisi olan POLİPROPİLEN ELYAF:
 
Rötre( büzülme ) sebebiyle oluşan çatlakları azaltır,
 
Taze betonun su tutma kapasitesini yükseltir,
 
Betonun su geçirimsizliğini artırır,
 
Zemin betonunun basınç ve çekme mukavemetini artırır, 
 
Betona homojen dağılarak, üç boyutlu sekonder donatı görevi     görür,
 
Beton kalitesini yükseltir,
 
Kullanımı çok basit olup 600 gr' lık ambalajların beton mikserine, 1m3 betona 1 paket ölçüsünde atılıp, mikserde karıştırılması şeklindedir.
 
KUVARS
 
     Kuvars ve manyetit agregalı beton yüzey sertleştirici. Hafif trafik yükleri için önerilen endüstriyel zemin kaplamasıdır.
 
       Tanım: Taze beton üzerine uygulanan hidrolik bağlayıcı (çimento), mineral bazlı sert mineral agrega, pigment ve diğer katkı maddelerinden oluşan, yüzeyin aşınma ve tozuma direncini arttıran, kullanıma hazır beton yüzey sertleştiricisi karışımıdır. Gri, kırmızı, yeşil, sarı ve istenilen renkte üretilmektedir.
 
       Kullanım Alanları: Yüksek aşınma direnci gereken tüm yerlerde; fabrika, depo, tamirhane, otopark, garaj, fuar alanları, süpermarketler, uçak hangarları gibi endüstriyel yapılarda ve koridor, teras, rampa, okul, hastane, alışveriş merkezleri gibi konut ve iş yerlerinde kullanılır.
 
Teknik Özellikleri: Turco Yüzey Sertleştirici uygulanan beton yüzeyin:
 
Aşınma dayanımı, normal betona göre birkaç kat daha yüksektir.
Emiciliği 10 kat azalır. Yüzeyin yağlara karşı dayanıklılığı artar.
Darbelere karşı dayanımı artar.
Renkli olması, uygulandığı mekanın zeminine estetik bir görünüm sağlar.
Tozuma faktörü azalır, kolay temizlenir ve kaymaz.
 
 
Kullanım Miktarı: Turco Yüzey Sertleştirici, kullanım amacına, uygulanacağı alandaki yük ve trafik yoğunluğuna göre 4-8 kg/m2’dir. Ambalaj ve Depolama Şartları: Rutubete dayanıklı 30 kg. polietilen destekli, kraft torbalarda ambalajlanmaktadır. Depolarda ve kuru alanlarda, ambalajlı olarak saklandığında, raf ömrü minimum 6 aydır.
 
ÇELİK HASIR
 
      Çelik hasır, güneş enerjisi panelleri, prefabrik panel ve inşaat üretiminin temel maddesidir. Üretimimiz döşemelerin çalışma şekillerine göre aşağıda belirtildiği gibi gerçekleşmektedir.
 
* Standart çelik hasır (Q ve R tipleri)
 
* Özel imalat çelik hasır (istenilen ölçü ve şekillerde)

Hizmete ait diğer resimler